Výskyt syndromu ruce - nohy - ústa v mateřské škole

Výskyt syndromu ruce - nohy - ústa v mateřské škole

Vážení rodiče,

V mateřské škole v Motýlkové třídě a už i Kytičkové třídě se objevilo nakažlivé onemocnění - syndrom ruce – nohy – ústa, který je někdy také označovaný jako sedmá dětská nemoc. Jedná se o dětské virové onemocnění, u kterého je hlavním projevem kožní vyrážka na těle a sliznici.

Jak se nemoc projevuje?

  • inkubační doba sedmé nemoci je 3-7 dní
  • prvním příznakem bývá zvýšená teplota trvající 24-48 hodin, dále bolest v krku, nechutenství, mohou se objevit i zduřelé lymfatické uzliny, průjem a nevolnost
  • typické pro sedmou nemoc je právě bolest v krku, která trvá i několik dní a výsledkem je postupná tvorba malých puchýřků na sliznici dutiny ústní a jazyku - herpangína, které se poté mění ve velmi bolestivé vřídky – afty, kvůli nimž dítě odmítá jíst a pít, může přetrvávat 7-10 dní
  • dále se objevují zarudlá místa (exantém) na dlaních a chodidlech připomínající malé uzlíčky, které se mohou v ojedinělých případech objevit i na hýždích, pažích a v tříslech
  • následně se na kůži objevují malé šedavé puchýřky o velikosti 3-7mm (někdy jsou zaměňovány za plané neštovice)
  • někdy mohou být postiženy i nehty na rukou a nohou
  • všechny tyto projevy většinou bez komplikací a bez jizev vymizí do 7 dní

tisk Tisknout   ↑ Nahoru