O škole

Vážení návštěvníci našich stránek,

rádi bychom Vám představili naši školu, seznámili Vás s tím, o co se snažíme, co můžeme nabídnout nejen žákům, ale také rodičům a jaké jsou naše přednosti?

 

Představení školy

 • V současnosti jsme menší školou s počtem žáků +- 150 v základní škole a +- 60 žáků v mateřské škole. V době svého největšího rozmachu navštěvovalo školu více než 300 žáků a třídy se musely otevírat externě v jiných budovách obce.
 • O žáky se stará 34 zaměstnanců.
 • Charakterem jsme škola rodinného typu a jako taková velmi dbáme na dobré vztahy mezi žáky x učiteli x rodiči.

 

Budova školy včera a dnes

Podle zevnějšku byste mohli říci, že je naše škola letitá a měli byste pravdu. Historie školy sahá více než 100 zpět. Její součástí býval také byt ředitele. Během doby se škola postupně měnila, byt zanikl, vznikaly nové třídy, přístavba školy a zejména tělocvična.

I když je škola starší stavbou, uvnitř byste mohli najít nejmodernější vybavení pro výuku i zábavu. Ve spolupráci se zřizovatelem, s kterým máme velmi dobré vztahy, můžeme ve škole renovovat a modernizovat. Pan starosta se nebrání účasti na nejrůznějších grantech a dotačních titulech. Díky tomu se nám podařilo za poslední roky zmodernizovat opravdu velkou spoustu věcí. Od stavebních úprav, bezbariérového WC, odpadů, rozvodů vody až po osvětlení a vybavení. Pokud byste si přáli naši školu prohlédnout osobně, můžete si s námi domluvit prohlídku. Rádi Vás uvidíme.

 

1. Zázemí školy

Snažíme se o vytvoření příjemného a bezpečného prostředí pro žáky, ale také pro zaměstnance.

Šatny

 

 

Přespolní místnost

Žáci, kteří přijíždí do školy dříve, nebo čekají na odjezd autobusů, mohou čekat v přespolní místnosti. Zde se připravují na vyučování nebo hrají např. hry.

 

 

Přírodní zahrada – venkovní třída

Školní zahrada je naší velkou devízou, je certifikovaná a připomíná spíše zámeckou zahradu. Zahradu  využíváme jak k výuce, tak nejmladšími žáčky ve školní družině. V teplých měsících zde připravujeme venkovní třídu a žáci se učí na čerstvém vzduchu. Na obzoru je vybudování pergoly.

 

 

Tělocvična

Naše tělocvična je poměrně veliká. V listopadu 2022 byla ukončena její rekonstrukce. Ta se týkala zejména zateplení, odhlučnění, osvětlení, východových dveří a oken (Rekonstrukce TV). V současnosti je u nás největším sportovním hitem florbal. Snahu žáků jsme podpořili nákupem profi mantinelů. Tělocvična je pronajímána také veřejnosti.

 

(po rekonstrukci)

 

Školní jídelna a kuchyň

Je tvořena samostatnou budovou vzdálenou do 100 metrů od školy. Učitelé odvádí žáky na obědy v době polední pauzy. Žáci nechodí samostatně, tím je zajištěna jejich bezpečnost. Školní kuchyň je vybavena novým nádobím, elektronickým systémem a dobrým jídlem. Obědy mohou rodiče žákům objednávat z pohodlí domova.

 

Školní knihovna

Z nejrůznějších grantů jsme získali finanční prostředky pro vytvoření a vybavení školní knihovny. S výběrem knih nám pomohli sami žáci. Zájem o půjčení knih je veliký, museli jsme zavést otevírací dobu pro I. i II. stupeň. To je skvělé. 

 

 

2. Pomůcky k výuce

Modernizace školních pomůcek probíhá prakticky neustále. S nadsázkou můžeme říci, že se snažíme držet krok s dobou a novinky v oblasti výukových pomůcek jsou zanedlouho u nás ve škole.

Mezi naše největší počiny patří nově vybavené kabinety pomůckami do všech předmětů vyučovaných na druhém stupni. V některých třídách jsou umístěny nejnovější interaktivní tabule.

V plánu je umístění digitálních zobrazovacích panelů do zbývajících tříd. Již do konce roku 2021 by měl být jeden umístěn v učebně 3. třídy. (Digitální panel)

 

3. Specializované místnosti pro výuku i zábavu

Počítačová učebna

Nejen díky evropskému grantu IROP se nám podařilo vybavit počítačovou učebnu výkonnými počítači, pořídit server a vytvořit kvalitní síťování. Pro zajímavost. Při výstavbě datové sítě byly rozvedeny 4km datového kabelu.  Měli jsme štěstí, že se tak stalo ještě před distanční výukou. Žáci a učitelé mají k dispozici fotoaparáty, digitální zrcadlovku, vizualizéry, mikroskop s přenosem obrazu na interaktivní tabuli a mnoho dalšího.

 

 

Dílny a kuchyňka

Velkou radost máme z nové učebny Školní dílny a z hojně využívané školní kuchyňky. Nutno dodat, že zejména vaření je v naší škole oblíbené. Žáci pod vedením svých učitelů pořádají soutěže, která skupinka žáků uvaří lepší jídlo. Ve škole to krásně voní a všichni máme hned lepší náladu. Právě školní kuchyňku navštívil MasteChef Roman Staša a společně s žáky vařili a rozebírali receptury. (více o vaření s Romanem Stašou najdete ZDE)

 

 

Jazyková učebna

 

 

Chemická laboratoř

 

 

4. Bezpečnost a přístupnost

Budova školy je připravena také pro žáky se zdravotním postižením. Jsme bezbariéroví včetně nově vybudovaného WC. Dostupnost druhého patra školy je zajištěna „schodolezem“.

O bezpečí žáků po vztahové a duševní stránce se stará školní pedagogické pracoviště (ŠPP) vedené kvalifikovaným personálem.  Členové ŠPP se v této oblasti pravidelně vzdělávají a mají zkušenosti. Věřím, že dokážeme odborně pomoci každému, kdo pomoc potřebuje, ať je to žák či rodič.

Ve škole je instalován modernizovaný poplašný elektronický a kamerový systém. V následujícím školním roce bychom chtěli rekonstruovat hlavní vchodové dveře. Osazeny budou čipovým zařízením propojeným se školním elektronickým systémem. Rodič tedy ví, kdy jeho dítě přišlo do školy a kdy z ní odešlo.

 

5. Benefity žáků a rodičů

       Účastníme se různých grantů, díky kterým můžeme zajistit rodičům finanční úsporu. Tyto akce nejsou pravidelné a mohou být ukončeny. Hledáme nové možnosti. Mezi tyto aktivity patří:

 • Ovoce a mléko do škol - žáci dostávají v pravidelných intervalech mléčné výrobky a ovoce zdarma
 • Potravinová pomoc dětem – příspěvky na stravování pro sociálně slabé rodiny
 • Podpora plavání – doprava žáků na plavecký kurz je zdarma

 

Ve spolupráci se Spolkem přátel školy ZŠ Nová Říše se nám za běžného chodu daří dotovat:

 • sety sešitů - naši žáci dostávají na začátku školního roku sety sešitů na celý školní rok zdarma
 • příspěvky na plavecký kurz pro třídy, které ho nemají povinný
 • lyžařský kurz – jednorázová dotace každému žákovi
 • sportovní akce – odměny, doprava
 • vystoupení a představení žákům
 • další

 

6. Úspěchy školy

Nemůžeme se zaměřit na všechny úspěchy našich žáků, protože těch je hodně. Máme zde sportovně šikovné žáky, kdy se podařilo zejména ve florbalových a basketbalových soutěžích porážet mnohem větší školy. Výtvarně nadané žáky, kteří svými obrazy vyhrávají krajská kola soutěží. Po hudební stránce zde máme mnoho muzikantů – kytaristů i dalších.  Absolventi zakládají své skupiny a hrají např. na našem školním plese. A mnoho dalšího. Tímto děkuji všem kolegům za vynaložené úsilí.

Jedním z největších úspěchů bylo vytvoření vánočního betlému žáky a vychovatelkami ve školní družině, se kterým jsme se umístili v celorepublikové soutěži. Postoupilo prvních 10 betlémů, ale náš byl jednoznačně nejhezčí smiley. Betlém byl pak vystaven přímo na Pražském hradě a jeho tvůrci se tam na něj jeli podívat. Žáci se dostali na prohlídku Pražského hradu a byla to prostě nádhera.

 

 

Škola získala titul Základka roku pro kraj Vysočina.  /Zakladkaroku.cz/zebricky/

 

Vojtěch Vrána, řš.

tisk Tisknout   ↑ Nahoru