Podcestný mlýn - exkurze

3. 3. 2023 – 7. ročník

          V jeden hezký ojíněný pátek jsme se místo sezení ve škole vydali s žáky sedmého ročníku na exkurzi do Podcestného mlýna. V rámci předmětu Výchova ke zdraví jsme se poslední dobou zabývali tématem Drogy a závislost, takže… aby nezůstalo jen u povídání, navštívili jsme přímo Terapeutickou komunitu v Podcestném mlýně, kde jsou dlouhodobě ubytováni lidé, kteří se snaží vyléčit z jakéhokoli druhu závislosti, či mají potíže se zákonem apod. (více v odkazu).

Podcestný mlýn 

          V příjemné a klidné náladě jsme se vydali autobusem z Nové Říše a v Telči jsme přestoupili na vlak do Malého Pěčína. Zde jsme od zastávky u lesa cupitali po pěšinách a přes můstky na Dyji až k mlýnu. Je to krásné místo v údolí řeky obklopené pastvinami a ohradami pro zvířata. Těch u mlýna žije poměrně dost, starají se o ně klienti. Stejně tak o zahradu a provoz mlýna. Celým objektem nás provázeli Martin a Katka, oba v současné době klienti podrobující se dlouhodobé terapii. Velmi poutavě a přátelsky nám popsali, jak to ve mlýně chodí: proč se sem člověk dostane, jak probíhá odvykání a vylíčili i svůj životní příběh. Popsali, jak tvrdý režim terapie musí mít, aby si osvojili nové návyky, než se vrátí zpět do společnosti. Děti byly zprvu nadšené z idylického prostředí, zvířat, přátelského přijetí, ale postupně si začaly během vyprávění Katky a Martina uvědomovat tvrdou realitu a  odvrácenou stranu odvykací terapie, závislostí a jejich následků vůbec. Mohly se setkat s dalšími klienty, na jejichž vzezření byl jejich nejednoduchý osud vidět i více. Strávili jsme ve mlýně skvělé dvě hodiny a pravděpodobně bychom vydrželi i déle. Děti téměř nemluvily, pozorně poslouchaly a pozorovaly nové prostředí. Rozpovídaly se až cestou zpět, byl to pro ně velký zážitek a návštěva jim dala spoustu motivů k přemýšlení.

          Dle mého názoru byla taková exkurze velmi přínosná pro jejich budoucnost. Vždy si mohou vzpomenout na zážitek, jaký měly ze setkání s lidmi, kteří v „tom“ lítají. A jejich případné setkání s drogami v budouvnu nepřeroste v nezdravou závislost.

Kateřina Mirčeva, učitelka VKZ

 


Zobrazení: Alba | Podle data

Podcestný mlýn - exkurze


tisk Tisknout   ↑ Nahoru