Exkurze Třebíč

Dne 15. listopadu 2022 jsme s žáky 9. ročníku absolvovali exkurzi do Třebíče. Exkurze proběhla v rámci projektu Židovská komunita v regionu, který je realizován v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání Telčska II. reg. č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0009139. Na tomto projektu spolupracuje s panem Růžičkou, který nás exkurzí po Třebíči provázel.

V Třebíči jsme se zaměřili na židovské památky. Po příjezdu na autobusové nádraží jsme zamířili na židovský hřbitov, kde jsme měli možnost navštívit i obřadní místnost Taharu, která není obvykle přístupná návštěvníkům. Poté jsme se přemístili zpět do židovské čtvrti, kde jsme si prohlédli obřadní lázně Mikve ve firmě Kapucín. Po procházce židovskou čtvrtí jsme se účastnili prohlídky zadní synagogy a domu Selingmanna Bauera. Protože nám zbyl ještě nějaký čas před odjezdem zpět do Nové Říši, rozhodli jsme se navštívit expozici u Baziliky sv. Prokopa, kde jsme si prohlédli nálezy, která archeologové objevili během rekonstrukce náměstí, a také video, které žáky ve stručnosti seznámilo s historií městě Třebíče.

Mgr. Dana Doležalová

Exkurze Třebíč