Jdi na obsah Jdi na menu
 

Rozvoj školy v roce 2018

2. 2. 2019

           V roce 2018 se v naší škole uskutečnilo mnoho nových událostí. Zapojili jsme se do mnoha projektů. Některé z nich pokračují i v roce 2019. Rád bych se nyní ohlédl zpět a seznámil Vás s událostmi, které nás posunují opět dále.

 

Granty:

           V roce 2018 se nám podařilo zařídit několik grantů, které mají dopad nejen na naše žáky, ale také šetří finanční prostředky rodičům.

 

1) Potravinová pomoc dětem

               Škola se zapojila do grantu, který poskytuje finanční prostředky na obědy žáků, jejichž rodiče čerpají dávky hmotné nouze. Tímto způsobem jsme pomohli 12 rodinám.

 

2) Podpora plavání

               Podařilo se nám získat grant pro žáky 2. – 4. třídy na dopravu do plaveckého stadionu v Jihlavě. Od předchozích let byla úspora finančních prostředku značná. Zde nám pomohl Spolek přátel školy ZŠ Nová Říše. S jeho pomocí se poplatky ještě snížily.

 

 

2017

2018

2. třída

805,-

505,-

3. třída

484,-

0

4. třída

484,-

0

 

V roce 2019 se nám opět podařilo grant na podporu plavání podat a hlavně nám byl schválený.

 

3) Šablony I

Jedná se o projekt podpořený EU a jeho délka jsou dva roky. V roce 2019 tedy projekt končít. Díky tomuto grantu jsme získali necelý 1 000 000,- Kč nejen pro ZŠ, ale zapojena je i MŠ. Tyto finanční prostředky nemohou být použity pro provoz školy. Co jsme tedy získali?

Otevřela se dvě nová pracovní místa na pozici školní asistent. Pracovní náplň jsme stanovili podobně, jako má asistent pedagoga. Tedy školní asistent chodí k žákům, kteří učivo nezvládají, sedí u něj v hodině a pomáhají jim. Skvělé je, že tento pracovník nemusí být u jednoho žáka, ale pokud vidíme zlepšení, příště půjde zase do jiné třídy k jinému žákovi. V mateřské školce pomáhá školní asistent s provozní prací a k dětem se dostane samozřejmě také.

Dále se v rámci tohoto projektu proškolilo 10 učitelů ZŠ v nových metodách výuky (zejména na témata matematické a čtenářské gramotnosti, cizího jazyka a inkluze, podpořeno je také doučování žáků) a všechny učitelky v MŠ (zejména matematická a čtenářská pregramotnost, inkluze a hlavně v logopedii). Délky školení pedagogických pracovníků byly od 2x8 hodin až po 60 hodin.

Po splnění požadavků grantu by nám měly nějaké finanční prostředky zůstat a z těch můžeme nakoupit další vybavení. Bohužel ne všechno, které bychom potřebovali.

Uvidíme koncem školního roku, jak se vše povede. V roce 2019/20 se budeme účastnit pokračování, tedy Šablon 2.

 

4) Spolupráce se Spolkem přátel školy ZŠ Nová Říše

           Začátky znovuobnovení spolku v roce 2015 (tehdy SRPŠ) po 16 letech byly náročné. Nicméně námaha stála za to. Co z toho vyplývá pro rodiče?

 

Školní vystoupení

           Každý měsíc se pro žáky koná jedno vystoupení (mimo prosince a června, kdy je mnoho školních akcí). Rádi bychom žákům ukázali blíže něco, co je baví. Na radě žáků společně probíráme každé vystoupení a tím vymezíme jednotlivá témata. Žáky baví cestopisy, divadlo, hudba, tanec. Pravidelně zařazujeme alespoň jedno výchovné vystoupení, které nám pomáhá tmelit kolektiv a podporuje dobré vztahy.  

           Cena těchto vystoupení se pohybuje od 6000,- do 8000,- Kč. Cena na jednoho žáka je tedy v průměru od 42,- do 57,- Kč. Od žáků však vybíráme pouze 30,- Kč, ostatní dotuje spolek.

 

Sety sešitů na celý školní rok ZDARMA

           Zejména díky výnosu ze školního plesu se podařilo nakoupit každému žákovi sešity na celý školní rok. Pro přehled uvádím tabulku s ušetřenými náklady rodičů. Ceny jsou uvedeny velkoobchodní, nejnižší na trhu. Cena pro rodiče by byla řádově o 20% vyšší. Celkové náklady za sety sešitů, tedy uspořených finančních prostředků rodičů, činí necelých 20 000,- Kč.

 

Třída

Cena setu sešitů 2018/19 na 1 žáka (velkoobchodní ceny, nejnižší na trhu)

1.

3 sešity – 8,- Kč

2.

10 sešitů – 31,- Kč

3.

13 sešitů – 40,- Kč

4.

16 sešitů – 64,- Kč

5.

15 sešitů – 58,- Kč

6.

25 sešitů + 80 výkresů + 20 euofolií  – 241,- Kč

7.

23 sešitů + 80 výkresů + 20 eurofolií – 229,- Kč

8.

22 sešitů + 40 výkresů + 20 eurofolií – 179,- Kč

9.

22 sešitů + 40 výkresů + 20 eurofolií – 190,- Kč

Prvnímu stupni byly výkresy nakoupeny dodatečně

 

Pracovní sešity ZDARMA

           Ceny pracovních sešitů jsou opravdu vysoké, rodiny s více dětmi to zatěžuje. Díky spolupráci školy a Spolku přátel školy jsme mohli pořídit veškeré pracovní sešity na celý rok. Jejich celková cena se vyšplhala na 65 000,- Kč. To je v průměru 425,- Kč na každého žáka ve škole.

 

           Celkově se finančně podpořilo více než 100 akcí výhradně pro žáky. Tímto bych Vás rád pozval na školní ples, který je hlavním zdrojem příjmu spolku. Zejména díky němu můžeme rodičům našich žáků poskytnout tyto výhody i v následujícím školním roce 2019/20.

 

5) IROP + opravy školy v roce 2018

           Zatím největší projekt, který jsme za poslední 4 roky podnikli. Tímto způsobem se nám podařilo získat necelé 3 000 000,- Kč na obnovu školy. O projektu jsme zde mluvili již mnohokráte. Práce ještě nejsou u konce. Potíže jsme měli zejména se stavebními firmami. Výběrové šetření vyšlo až na třetí pokus a celý grant se tímto neúměrně protáhl. Zakončen by měl být koncem dubna 2019. Rád bych Vás teď seznámil s některými novinkami, které jsme tímto získali a vůbec s budováním ve škole.

Díky IROPu jsme kompletně vybavili kabinety. Zde bych uvedl pouze náhled vybavení, je toho mnohem více. Velkou radost máme zejména z interaktivních tabulí, které se podařily získat hned 3. Tyto tabule jsou momentálně nejlepší na trhu. S učiteli máme pravidelná školení o jejich praktickém používání ve výuce. Jde o nový level výuky a je to příjemná změna.

foto-it.jpg

 

Nové vybavení z IROPU a ze spolupráce s obcí Nová Říše:

 • zeměpis – nové mapy, meteostanice, interaktivní tabule, turistické navigace GPS, pojízdná tabule pro výuku na školní zahradě, telurium, výškoměr
 • přírodopis – skříně na pomůcky, mikroskopy, mikroskop s přenosem na interaktivní tabuli, interaktivní tabuli, modely lidských částí těla, nástěnné obrazy, stetoskop, tlakoměr, sada k zajištění stop
 • fyzika – digitální multimetry, pracovní sady elektromagnetismus, napájecí zdroj
 • školní kuchyňka – mixér, ledničku s mrazákem, mikrovlnou troubu a nádobí
 • školní dílna – kompletně nová učebna včetně podlahy a osvětlení, nové nářadí, ponky, vrtačka a regály (stavební část ještě není provedena)
 • chemie – laboratorní kufříky – opravdu drahé vybavení, kdy žáci mají k dispozici prakticky malou laboratoř
 • další vybavení – schodolez, kterým máme zajištěný bezbariérový přístup do všech učeben ve škole
 • počítačová učebna – vidokamera, digitální zrcadlovka, 25 nových výkonných počítačů, nový server a kompletní rozvod sítě; Ve škole se natáhlo přes 4km datového kabelu. Vše je zabezpečené externím firewallem. V tomto směru je naše škola perfektně vybavena .

pc-ucebna.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sitovani---chodby.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

server.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • stavební úpravy – tato část projektu ještě není hotová, ale bude se budovat nové bezbariérové WC v patře školy, výměna osvětlení ve dvou třídách a již zmíněná podlaha s osvětlením v pracovní dílně
 • zeleň před školou – prostranství před školou se revitalizovalo, těšíme se na jako, kdy rozkvetou japonské třešně a čtyři ostrůvky zeleně; Také se vybudovala nová příjezdová cesta ke škole, která bude zarostlá trávníkem. Přidávám fotku z budování.

 

zelen.jpg

 

 • osvětlení před školou – díky spolupráci školy se zřizovatelem máme před školou nové osvětlení

 

osvetleni-pred-skolou.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • výmalba chodeb, nové osvětlení, nový kamerový systém školy – chtěli jsme školu udělat veselejší a živější, proto jsme vsadili na žlutou barvu, původní bludičky jsme nahradili výkonnými zářivkami s elektromagnetickými předřadníky, takže při svícení nevydávají žádný zvuk a starý kamerový systém byl prakticky nefunkční, o novém se to rozhodně říci nedásmiley

 

svetla-a-stary-kamerovy-system.jpg

 

svetla-a-nova-kam-sys.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

chodba-stara-2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

chodba-nova-2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

chodba-stara-1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

chodba-nova-1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • nová sborovna v patře školy – oprava sborovny byla již nutností, prvorepublikové vybavení jsme nahradili novým nábytkem, malou kuchyňkou, novým osvětlením, silnějším radiátorem, novým rozvodem elektriky a zejména novou podlahou. Sborovnu jsme po prázdninách předávali učitelům podobně jako v pořadu Jak se staví sen

 

sborovna-stara.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sborovna-4.jpg

sborovna-2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sborovna-3.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • nové vertikální žaluzie v 6. třídě – ve třídách máme stahovací rolety, které jsou staré a poruchové. V budoucnu bychom je rádi vyměnili za vertikální žaluzie; 6. třída byla první vlaštovkou

 

zaluzie-zs.jpg

 

 • družina – třídu jsme vybavili závěsy a novým kobercem

 

druzina-1.jpg

 

druzina-2.jpg

 

 • rekonstrukce WC v MŠ ve dvou třídách – díky podanému grantu IROP jsme nemohli dělat další stavební práce bez vysoutěžení, i když jde o finanční prostředky obce; rekonstrukce se bude dít v březnu 2019 za provozu školky; bližší informace zveřejníme
 • nové osvětlení celé třídy – poslední třída, kde ještě světla nebyla vyměněna
 • žaluzie v jedné třídě MŠ – ve třídě, která je exponovaná na východ a jih, sluníčko svítilo až moc; vyzkoušeli jsme opět vertikální žaluzie

 

zaluzie-ms.jpg

 

Rád bych nyní poděkoval všem spolupracovníkům, firmám a sponzorům, kteří se společně s námi podíleli na rozvoji školy v roce 2018. Spoléháme na další spolupráci i v dalších letech smiley.

Vojtěch Vrána, řš.