Vystoupení Gipsy.cz

4. 11. 2019

Držitel hudebních ocenění Radek Banga z Gipsy.cz v tělocvičně zpíval, vyprávěl i motivoval

Setkání s inspirativní osobností mívá obvykle na každého z nás pozitivní efekt – dodá nám nový náboj, donutí nás k zamyšlení nad naším jednáním, nebo nás dokonce může motivovat ke změně našich postojů. Jedním z inspirátorů, kteří dokáží v dětech a (nejen) v mladých lidech zaset dobré slovo na úrodnou půdu, patří beze sporu člen populární rapové kapely Gipsy.cz Radek Banga.

Držitel mnoha prestižních hudebních ocenění (zmiňme ve stručnosti namátkou např. cenu Anděl za Objev roku 2006 nebo cenu OSA v kategorii „Nejúspěšnější autor hudby do třiceti let“) přijel z Prahy do tělocvičny v Nové Říši, aby se s dětmi podělil o svoje životní zkušenosti.

Radek Banga vyprávěl dramatický příběh svého spolužáka ze základní školy, který se dlouhodobě potýkal s těžkou šikanou na psychické i fyzické rovině. V souvislosti s citelným nepřijetím svých spolužáků se chlapec seznámil s partou mladých lidí obchodujících s drogami, jež se mu však zanedlouho staly osudným a jeho život uzavřely.

Hudebník odtajnil posluchačům také zákulisí vlastního dospívání, byl totiž přímým pozorovatelem ničivé síly alkoholismu a z něj vyvěrajícícho násilnictví, a to bohužel ve své vlastní rodině. Z jejího středu proto utekl, aby již nemusel neutichajícím brutalitám přihlížet, a tak se jako sedmnáctiletý mladík octil na ulici.

Banga vysvětlil svým divákům, že každý z nich v sobě nese potenciál a že záleží jen na nich samotných, jak a nakolik se rozhodnou jej využít. Že každý z nich si může splnit své sny a dokázat velké činy, bude-li chtít. Ostatně před žáky samotnými stál právě živoucí důkaz oněch slov – zdálo se až k neuvěření, že si tento úspěšný, energický, silný a vyrovnaný muž sáhl kdysi až na samotné dno svých možností.

Umělec prozradil dětem, na jakých základních pilířích vystavěl svoje smýšlení: je třeba skutečně chtít dosáhnout cíle, věřit, že se k němu opravdu propracujeme, a konat, tedy nevzdávat se a překonávat překážky, které na svých cestách potkáváme.

Banga stál před publikem přes dvě hodiny, prokládal vystoupení autorskými písněmi, aktivizoval diváky otázkami nebo hlasováním o jejich postojích k problému, o němž se právě hovořilo. Nebál se užívat výrazy ze slovníku dospívajících, mluvil na rovinu a bez příkras, jeho přednes byl prost suchého moralizování, působil autenticky a svěže.

Hudebník se na poměrně malém prostoru dotkl tematiky závislostí, šikany i osobního rozvoje. Zazpíval písničky, rozdal podpisy. Zejména ale inspiroval svými slovy mnohé přítomné. Děkujeme panu Radku Bangovi za výborné vystoupení a přejeme mu, aby se mu dařilo nejen v životě a v hudbě, ale aby dokázal svým povídáním ve školách ukazovat dalším dětem a dospívajícím správnou životní cestu.

Alena Urbánková

Rád bych poděkoval panu učiteli Habermannovi za organizování celé akce.  Vojtěch Vrána, řš.

Náhledy fotografií ze složky Vystoupení Gipsy.cz