Jdi na obsah Jdi na menu
 

Stavíme ze stavebnice ROTO - 2019

17. 6. 2019

           Žáci druhé třídy naší školy se zúčastnili IV. ročníku oblíbené konstrukční soutěže Stavíme ze stavebnice ROTO.
Kraj Vysočina, který tuto soutěž pořádá, na letošní ročník vypsal téma


IGRÁČEK - vynálezce dopravních prostředků,
CESTUJEME – DOPRAVUJEME - PŘEVÁŽÍME dnes i za 100 let

 

           Tato soutěž je určena jen pro žáky 1., 2., a 3. ročníků základních škol. Soutěží vždy celá třída hromadně. Vedoucím týmu je zpravidla třídní učitel nebo učitelka, případně jiná dospělá osoba určená ředitelem školy.

Motivací pro letošní téma bylo:

           Představ si, že jsi vynálezce dopravních prostředků. Máš za úkol vymyslet jakýkoliv stroj, dopravní prostředek, který bychom mohli využít dnes
i v budoucnu na dopravu i přepravu čehokoliv. Fantazii se meze nekladou. Na výrobu svého stroje používej zejména stavebnici ROTO a IGRÁČKA. Přidat však můžeš i jiné, pro tvůj vynález nepostradatelné součástky (brčka, kolečka, žárovičky, baterie, kostičky….) Vše zakomponuj do libovolného pozadí. Popište, co všechno Váš stroj umí a k čemu jsou Vaše vynálezy užitečné.

Do soutěže se zasílají fotografie výrobků. Více ve fotogalerii.

 

Co je stavebnice ROTO?

 

           Je to stavebnice, kterou dostává každý prvňáček. Tato stavebnice je přizpůsobena pro snadné skládání a sešroubování modelů. Podporuje rozvoj jemné motoriky, představivosti, technického myšlení chlapců i děvčat.
V praxi seznamuje žáky se základy desítkové soustavy.

 

Stavebnice je tvořena:

- sadou dílů z kvalitní pevné kašírované lepenky s laminací, což umožnuje díly popisovat smazatelnými fixy, které jsou v šesti barvách součástí  stavebnice

- sadou plastových spojovacích dílů

- sadou šroubů a matic a dvěma oboustrannými klíči/šroubováky

- sadou tkaniček pro dotvoření modelů

 

          Kraj Vysočina doplnil stavebnici metodickými listy pro učitele a pracovními listy pro žáky, které slouží jako návod. Jednotlivými tématy jsou děti provázeny prostřednictvím postavičky Igráček.
Hodnocení soutěže provádí porota složená z odborné veřejnosti, pedagogů, zástupců Kraje Vysočina a jeho partnerů. Členy týmu jmenuje vedoucí OŠMS Krajského úřadu Kraje Vysočina RNDr. Kamil Ubr. Hodnotí se zpracování
a úroveň celého modelu dopravního prostředku nebo vynálezu, obrázky se zachycením detailů a samozřejmě originalita a nápaditost celého díla.


Děti ze druhé třídy si letošní rok vysloužily čestné uznání.

Martina Skalická

 

Náhledy fotografií ze složky Stavíme ze stavebnice ROTO - 2019