Jdi na obsah Jdi na menu
 

Matematický klokan 2019

1. 4. 2019

Naše škola se zaregistrovala a každý rok na jaře se účastní této soutěže všichni žáci. Neúčastní se ti, kteří jsou soutěžní den nemocní. Letos se soutěžilo v pátek 22. března.
         

Troška historie:
          První ročník této soutěže se konal v Paříži roku 1991. Poté se tato soutěž rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty. V roce 2016 se této soutěže účastnilo cca 6 milionů soutěžících z více než 60 zemí celého světa. Přihlášené země se sdružují v asociaci Kangourou sans frontieres. Koordinační centrum této asociace je v Paříži.
          V ČR se soutěž Matematický klokan konala poprvé v roce 1995. Pořadatelem soutěže Matematický klokan v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků, která spolupracuje s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PřF UP v Olomouci. Ministerstvo školství a mládeže ČR zařadilo Matematického klokana mezi soutěže kategorie A. Je plně hrazena z prostředků MŠMT.


                    Účastníci jsou rozděleni do 6 kategorií podle věku:
                                         Cvrček (2. - 3. třída ZŠ)
                                         Klokánek (4. - 5. třída ZŠ)
                                         Benjamín (6. - 7. třída ZŠ)
                                         Kadet (8. - 9. třída ZŠ)
                                         Junior (1. - 2. ročník SŠ)
                                         Student (3. - 4. ročník SŠ)

          Soutěží všechny školy ve všech krajích naší republiky obvykle třetí březnový pátek najednou. Znamená to, že žáci a studenti absolvují školní, oblastní, republikové a vlastně i mezinárodní kolo ve své lavici.
          Všechny kategorie řeší soubor testových úloh ve stanoveném čase.
Vybírá se jedna z pěti nabízených možností řešení. Úlohy jsou seřazeny podle obtížnosti. Jednoduché úlohy jsou za tři body, obtížnější za 4, ty nejtěžší za 5 bodů.
Za špatnou odpověď se jeden bod strhává. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostávají bonusový počet bodů, dle počtu úloh v dané kategorii.
          Statistické výsledky za celou Českou republiku se vyhodnocují v olomouckém centru. Nejlepší řešitelé v každé kategorii jsou odměněni věcnou cenou. Statistické výsledky spolu se zadáním soutěžních úloh a správnými odpověďmi jsou uveřejněny ve sborníku každého ročníku, který vydává JČMF.

            Až olomoucké centrum vyhodnotí všechny výsledky za rok 2019,
můžete porovnat výsledky svého dítěte v kontextu s výsledky ostatních dětí dané věkové kategorie z celé ČR zde: https://matematickyklokan.net/index.php/soubory-ke-stazeni.
            Zatím jsou k dispozici výsledky za rok 2018.

Jakub Šimek