Jdi na obsah Jdi na menu
 

Exkurze Brno - planetárium + Anthropos

14. 11. 2017

Ve čtvrtek 2. 11. 2017 navštívili žáci 6. a 7. třídy Hvězdárnu a planetárium v Brně. Planetárium je vybaveno moderním projekčním sálem a je nejnavštěvovanějším planetáriem v České republice.

Žáci se nejdříve seznámili s orientací na večerní obloze, moderátor jim ukázal nejnápadnějších hvězdy, souhvězdí a tělesa Sluneční soustavy. Poté shlédli vzdělávací pořad: Rychleji než světlo – sen o mezihvězdných výpravách, který se věnuje objevování planet, na kterých by mohl být život a vývoji raket, které by lidem umožnily na tyto planety cestovat.

Následovala prohlídka výstavy s názvem: Říše mlhovin, kde se žáci dozvěděli, jak se rodí a umírají hvězdy. Nahlédli do minulosti i budoucnosti našeho Slunce. Žáci vyplňovali pracovní list s několika jednoduchými úkoly, jejichž prostřednictvím si udělali představu o složení, struktuře, stáří i velikosti vesmírných objektů.

Poté náš autobus přejel k pavilonu Anhropos – pavilonu pravěkých expozic. Tady čekala na žáky prohlídka 3 pater stálé expozice o období lovců a sběračů. Žáci měli možnost si celou expozici samostatně projít, a na základě pracovního listu s úkoly, které měli ve dvojicích splnit, se dozvěděli o nejzajímavějších exponátech celé expozice. Největší pozornost upoutala rekonstruovaná podoba mamuta v životní velikosti. Žáci se pomocí úkolů z pracovního listu mohli seznámit s exponáty pravěkého obydlí, pravěkých sošek, koster pravěkých zvířat i výjevů ze života pravěkých lidí. Zájem také vyvolala ohromná stěna s pravěkými malbami. Za správně vyplněný pracovní list čekala na žáky drobná památka na Anthropos.  

                                                          Bronislava Nechvátalová, Dominik Habermann

 

Náhledy fotografií ze složky Exkurze Brno - planetárium + Anthropos