Celoškolní projekt v matematice 9. třídy

8. 11. 2018

Ke dni oslav 100 let vzniku české státnosti jsem si pro žáky 9. třídy připravil netradiční hodinu.

Jednoho dne se mi naskytl zvláštní pohled na vyspravenou střechu jedné chalupy v Jersicích. Chyběly na ní střešní tašky a právě ty chybějící tašky byly nahrazeny knihami. Když jsem se díval blíže, zjistil jsem, že jednou z těch knih je učebnice matematiky, která byla vydána ve Vídni v roce 1897.

stara-ucebnice-2.jpg

Jak je patrné z fotografie, učebnice je značně poškozena, ale i po těch letech je dobře čitelná.

stara-ucebnice-1.jpg

Jako v každé době, tak i v letech vzniku ČSR se pedagogové snažili vymyslet v matematice praktické příklady a tím vlastně krásně popsali tehdejší situaci na trhu.

stara-ucebnice-3.jpg

Žáci tak mohli zjistit, že existovalo povolání služka, která si přišla na krásných 127 K ročně a spoustu zajímavých věcí.

Nutno dodat, že náročnost této početnice je mnohem vyšší, než je obtížnost současných učebnic matematiky.

Vojtěch Vrána, řš.

PS: Pokud někdo vlastní podobně staré početnice, budu moc rád za vypůjčení. Radost budou mít zejména žáci. smiley