Sv. Lucie

15. 12. 2017

Ve středu 13. prosince 2017 se naši žáci 9. třídy převlékli za sv. Lucie a navštívili ve svých převlecích všechny třídy prvního stupně. Prošli se po každé třídě, pomoučnili ostatním dětem i učitelům tváře,  odměnili děti bonbony a nenápadnými gesty je upozornili na nepořádek na jejich lavicích. Poté v každé třídě zazpívali všem dětem písničku a Terezka Trojanová si připravila pro děti pár důležitých slov o tom, kdo je to vlastně sv. Lucie:

„Je patronkou slepých a pomocnicí při očních nemocech. V tento čas byl přísný zákaz předení a Lucie na to dohlížely. Po vsi chodily bíle oděné ženské postavy s bílou tváří. Lucky potrestaly neposlušné přadleny, husí peroutkou pak ometaly dům a kontrolovaly pořádek. Pranostiky praví: Na sv. Lucii jasný den, urodí se konopí i len a také Lucie noci upije, ale dne nepřidá.

A kdo to tedy byla sv. Lucie?

V době velkého pronásledování křesťanů Lucie odmítla ruku pohanského aristokrata. Od správce se dozvěděla, že její nápadník na ní miluje oči. Proto si je vyloupla a poslal je šlechticovi. Do druhého dne se jí však zázrakem opět vrátil zrak. Panna Maria ji obdařila ještě krásnějšíma očima. Pobouřený správce zjistil, že je křesťanka a poslal na ni vojáky, ať ji odvedou do vězení. Vojáci s ní však nedokázali pohnout. Stejně tak neúspěšný byl i pár volů. Lucie vydržela dokonce i to, když jí lili žhavou pryskyřici na kůži. Nakonec jí prostrčili meč krkem. A tak Lucie zemřela mučednickou smrtí a od 5. století je připomínaná jako panna a mučednice.“

Hana Petrů, zř.

Náhledy fotografií ze složky Sv. Lucie